Jak na povinný dress code?

26. února 2019

Česká advokátní komora před několika lety zavedla povinný dress code pro všechny advokáty a koncipienty. V Česku není dress code více specifikovaný jako třeba na Slovensku, a proto termín „společenský oděv“ může být pochopen různě. My věříme, že povinný dress code formálního typu nemusí být takovým utrpením, jakým se mnohým zdá. Tentokrát nezapomínáme ani na dámy, pro které platí stejné nařízení.

Ať už patříte do skupiny, která toto rozhodnutí ČAK přijala s kritikou či nikoli, je dobré si uvědomit, že volba správného oblečení je v tomto oboru velice důležitá a může být chápana jako Vaše vizitka. Když jdete k lékaři, očekáváte bílý plášť a u pilota zase uniformu. Představte si, že vidíte, jak pilot Vašeho letadla nastupuje do kabiny v tričku s potiskem a „prošoupaných džínách“. Na důvěře by Vám to rozhodně nepřidalo, ačkoli by se jednalo o zkušeného pilota. To stejné platí v advokátním světě.

OBLEK

Bez obleku to nepůjde, tedy alespoň u soudu. Jestliže oblek asociuje nějaké povolání, tak je to bankéř nebo advokát. Aby taky ne, když toto spojení vidíme ve filmech a ve společnosti už od malička. Dobrou zprávou je, že muž v dobře padnoucím obleku vypadá prostě skvěle. Budí totiž respekt, důvěru a profesionalitu.

Pravdou je, že je oblek bohužel většinou spojován s něčím nepohodlným. Není se čemu divit, zkušenost s prvním oblekem u maturity nebo v tanečních se často o takovou představu postará. Vše je později utvrzeno sérii prvních konfekčních obleků vyrobených jak jinak než z polyesteru. Ne každý si samozřejmě nošení obleku oblíbí, to ale neznamená, že byste se při jeho nošení měli cítit nepohodlně.

Je nám jasné, že v advokátním světě se při výběru obleku musíme držet při zemi a volit spíše klasičtější provedení. Nic však nebrání výběru modernějšího střihu, jemného vzoru, zajímavé podšívky nebo třeba špičatých klop u saka.

Materiál je alfou omegou obleku, a proto se od něj odvíjí i jeho výsledná cena.  I přesto, že ceny těch polyesterových se můžou zdát více než výhodné, vždy volte materiál zcela přírodní. Nejčastěji se používá vlna, která Vám v lehké gramáži nabídne dostatečnou prodyšnost a pohodlí. Pro formální oblek se hodí tmavší odstíny modré, šedé nebo i hnědé.

Konfekční nebo na míru? Takovou otázku si asi položil každý z Vás. Ani u nás není konfekce sprosté slovo a nabízíme naši celoroční řadu obleků, které upravujeme na míru. Ne všichni mají konfekční postavu, a to je důležité si uvědomit. Pokud máte problém vybrat dobře padnoucí konfekci, tak investujte do obleku na míru, který Vám zaručí perfektní výsledek. Také Vám dodá pocit sebevědomí, který za ty peníze stojí. Oblek o Vás totiž bude vypovídat dříve, než se stihnete představit.

Jak ale vybrat takový, který bude nejen vypadat dobře, ale bude i praktický? Vyberte si tmavě modrou nebo šedou látku. Nejen, že se nemusíte bát o její ušpinění, ale tyto dvě barvy se dají mezi sebou snadno kombinovat. Stačí si v průběhu času dokoupit druhou variantu a rázem ze 2 obleků můžete udělat 4 outfity. Pravda, ne každý materiál toto umožnuje, záleží totiž i na struktuře látky. My Vám však pomůžeme vybrat takový, u kterého je to možné. Tato rada se hodí zejména, pokud začínáte budovat svůj formální šatník.

Oblek je pro advokáta něco jako pro zedníka montérky. To znamená, že v něm budete každý den, a to často od rána do večera. Proto doporučujeme si vždy nechat ušít pár extra kalhot, které prodlouží životnost celého obleku. Nejenže v tomto případě ušetříte, ale také se vyhnete problému, že látka v době prošoupání prvních kalhot už nebude k dispozici.

Některým z Vás může připadat oblek nudný, jelikož připomíná uniformu, kterou v podobné verzi má každý Váš kolega. Vybudovat si vlastní styl, kterým se odlišíte, není ale vůbec těžké. Nemáme na mysli žlutou kravatu a červené boty, stačí obyčejný kapesníček do saka a menší sbírka kravat.  Pomocí těchto doplňků můžete vytvářet různé kombinace, které oživí Váš outfit, a také Vás odliší od ostatních. A pokud kravatu nebo kapesníček někde neztratíte, tak Vám dost možná vydrží na celý život, berte to tedy jako bezpečnou investici.

Možná jste zaregistrovali, že se pomalu do pánských šatníků vrací vesty. Pro někoho může oblek s vestou působit až příliš formálně, to se do jisté míry dá ovlivnit střihem. Pravda, v trojdílném obleku budete vždy působit formálně, nemusíte ale vypadat jako za první republiky. Vesta může být tou správnou volbou v případě, že si chcete vytvořit svůj osobitý styl, kvůli kterému si Vás budou třeba i více pamatovat klienti.

KOSTÝMEK, POUZDROVÉ ŠATY, SAKO…

Dámy mají v tomto případě větší možnost výběru, a to včetně doplňků. Přestože na první pohled se může zdát, že trh nabízí více než dostatečný výběr pro ženy, tak opak může být pravdou. Šití pro dámy není až tolik rozšířené. Ženy, které jsou zvyklé nakupovat pouze v konfekci, můžou mít problém najít oblečení, ve kterém by se cítily atraktivitě, ale zároveň dostatečně formálně.

Ať už se rozhodnete pro kostýmek, šaty nebo pouzdrovou sukni je těžké „šlápnout vedle“. To nejdůležitější je, abyste nosila to, v čem se cítíte nejlépe. Z praxe víme, že některé ženy kostýmky s kalhoty nemají rády, jelikož se v nich necítí dostatečně žensky. Nemá proto smysl si takový pořizovat jen proto, že ho nosí Vaše kolegyně.

U materiálů je to stejné jako u obleků, vyplatí se investovat do těch přírodních a kvalitních. Při výběru barvy látky je lepší se držet spíše temnějších odstínů vhodných pro formální oblečení. Tolerance pro vzory nebo pestřejší barvy je však daleko větší než u pánů, a proto se nemusíte bát ani zajímavějších látek nebo výrazných doplňků.

Pokud s šitím na míru nemáte žádné zkušenosti, tak doporučujeme vyzkoušet alespoň halenku. Sama uvidíte, že výsledek je nesrovnatelný i s lépe padnoucí konfekcí a k tomu všemu si ještě budete moct vybrat veškeré detaily.

LETNÍ SAUNA

Nebudeme si nic nalhávat, pokud je venku více jak 25 stupňů, tak oblek není tou nejvhodnější volbou. Jestli je ten Váš k tomu ještě vyrobený z polyesteru, tak bude spíše připomínat sportovní oblečení se sauna efektem.

Pokud se máte aspoň trošku rádi, tak si Váš letní oblek ušijte na míru. To z důvodu, že tento proces vždy začíná výběrem materiálu. Pravda, po čistém lnu v tomto případě sáhnout nemůžeme. Skvělou volbou však mohou být látky z jemné vlny s příměsí hedvábí, které jsou určené přímo na letní měsíce. Oblek z takové látky v polopodšité variantě je už daleko více nositelný i v těchto teplotách. Nebude to sice na dlouhé procházky po městě, ale rozdíl Vás určitě příjemně překvapí.

OFFICE LOOK

Když Vás nečekají žádné jednání ani schůzky s klienty, je pochopitelné, že oblek vyměníte za něco více ležérního. I přesto, že jste oblek nechali ve skříni, ani teď není dobré vzít si polo tričko, „džíny“ a místo kabátu sportovní bundu.

Doporučujeme se držet stylu „smart casual“. Kravatu můžete tedy nechat doma nebo ji vyměnit za pletenou. Výbornou kombinací je třeba sportovní sako a „chinosky“. V tomto případě se už nemusíte bát ani vzoru na saku. Outfit doplňte dobře padnoucí košilí s button-down límečkem a koženými polobotkami, tenisky si opravdu nechejte až na víkend.

ZÁVĚREM

V dnešní době lehce najdete nespočet informací k formálnímu dress codu nebo naopak oblíbenému „smart casual“. Naší výhodou je, že tuto teorii už nějaký čas předáváme dál a velkou část našich klientů tvoří právě advokáti. Díky tomu známe běžné problémy spojené s každodenním nošením obleků, nebo naopak preference, které Vám nošení obleku zpříjemní.

Nevadí nám se o naše zkušenosti podělit, a to ani ve formě teambuildingových večerů pro firmy, které děláme jak jinak než na míru. Jelikož jsme takové akce u nás už několikrát pořádali, jsme si jistí, že o zábavu nebude nouze. Mimo to si Vy i Vaši kolegové odnesete rady a tipy ohledně oblékání v dnešním korporátním světe.

Rozhodně neříkáme, že „šaty dělají člověka“, na druhou stranu všichni víme, že to, jak jsme oblečení, má značný vliv na to, jak jsme vnímáni naším okolím. Teď už je jen na Vás, zda to využijete ve Váš prospěch. Rádi Vás přivítáme u nás v Manemo, stačí si s námi domluvit schůzku.